November 3, 2020 General Election Candidates

For information on federal and state positions, please refer to the Secretary of State website or call them at (503) 986-1518.

Benton County Commissioner

Position 2 (4-year term)  Ranked Choice Voting
Xan Augerot - Democrat
Mike Beilstein - Pacific Green, Progressive
Tom Cordier - Republican

Position 3 (4-year term)  Ranked Choice Voting
Nancy V Wyse - Democrat
John E Sarna - Republican
Cody Serdar - Libertarian

City of Adair Village

Mayor (2-year term) Vote for One
Bill Currier

City Councilor, Ward 2 (4-Year term) Vote for One
Alan W Rowe

City Councilor, Ward 4 (4-Year term) Vote for One
No Candidate Filed

City of Albany

Please contact Linn County for candidates' filings

Mayor (2-Year Term) Vote for One
Alex Johnson II
Sharon Konopa

City Councilor, Ward 1-B (4-year term) Vote for One
Matilda Novak
Sean Knowles
Keith Kolkow

City of Corvallis

City Councilor, Ward 1 (2-year term) Vote for One
Jan Napack

City Councilor, Ward 2 (2-year term) Vote for One
Charles F Maughan

City Councilor, Ward 3 (2-year term) Vote for One
Hyatt Lytle

City Councilor, Ward 4 (2-year term) Vote for One
Gabe Shepherd

City Councilor, Ward 5 (2-year term) Vote for One
Charlyn Ellis

City Councilor, Ward 6 (2-year term) Vote for One
Laurie JK Chaplen

City Councilor, Ward 7 (2-year term) Vote for One
Nic Bowman
Paul W Shaffer

City Councilor, Ward 8 (2-year term) Vote for One
Ed Junkins

City Councilor, ward 9 (2-year term) Vote for One
Andrew Struthers

City of Monroe

Mayor (2-year term) Vote for One
Floyd Billings
Daniel Sheets

City Councilor (4-year term) Vote for Three
Clifford Frank Thayer
Nicholas Ritch
Katherine Larkin
Lisa D Lindner

City of Philomath

Mayor (2-year term) Vote for One
Chas Jones
Doug Edmonds

City Councilor (2-year term) Vote for Six
Joey McGlinchy
Matthew Thomas
Jessica Andrade
Catherine Biscoe
Jason Richards
Lawrence E Johnson
Ruth Causey
Teresa Nielson
Matt Lehman
David M Low
Peggy Yoder
Thomas Sullivan

Benton Soil and Water Conservation District

Director Zone 1 (2-year unexpired term) Vote for One
Henry Storch

Director, Zone 2 (4-year term) Vote for One
Faye M Yoshihara

Director, Zone 3 (4-year term) Vote for One
Jerry L Paul

Director, Zone 5 (2-year unexpired term) Vote for One
No Candidate Filed

Director At-Large 1 (4-year term) Vote for One
Robert Morris

Director At-Large 2 (4-year term) Vote for One
Eliza Mason

Federal and State Partisan Offices

For information on federal and state positions, please refer to the Secretary of State website or call them at (503) 986-1518.

United States President and Vice President Vote for One
Donald J Trump & Michael R Pence - Republican
Joseph R Biden & Kamala D Harris - Democrat
Jo Jorgensen & Jeremy (Spike) Cohen - Libertarian
Howie Hawkins & Angela Walker - Pacific Green
Dario Hunter & Dawn Neptune Adams - Progressive

US Senator Vote for One
Jo Rae Perkins - Republican
Jeff Merkley - Democrat, Independent, Working Families
Ibrahim A Taher - Pacific Green, Progressive
Gary Dye - Libertarian

US Representative 4th District Vote for One
Daniel Hoffay - Pacific Green
Peter DeFazio - Democrat, Independent, Working Families
Alek Skarlatos - Republican

US Representative 5th District Vote for One
Matthew James Rix - Libertarian
Amy Ryan Courser - Republican
Kurt Schrader - Democrat

Secretary of State Vote for One
Nathalie Paravicini - Pacific Green, Progressive
Kyle Markley - Libertarian
Kim Thatcher - Republican, Independent
Shemia Fagan - Democrat, Working Families

State Treasurer Vote for One
Michael P Marsh - Constitution
Tobias Read - Democrat, Working Families
Chris Henry - Independent, Progressive, Pacific Green
Jeff Gudman - Republican

Attorney General Vote for One
Ellen Rosenblum - Democrat, Independent, Working Families
Lars D H Hedbor - Libertarian
Michael Cross - Republican

State Senate 12th District Vote for One
Brian J Boquist - Republican, Independent
Bernadette Hansen - Democrat

State Representative 15th District Vote for One
Miriam G Cummins - Democrat, Working Families
Shelly Boshart Davis - Republican

State Representative 16th District Vote for One
Dan Rayfield - Democrat, Working Families
Jason Hughes - Republican

State Representative 23rd District Vote for One
Alex Polikoff - Pacific Green, Progressive
Scott D Clawson - Libertarian
Mike Nearman - Republican
Sean K Scorvo - Democrat

State Nonpartisan Offices

For information on federal and state positions, please refer to the Secretary of State website or call them at (503) 986-1518.

Judge of the Supreme Court, Position 4 Vote for One
Christopher L Garrett, Incumbent

Judge of the Court of Appeals, Position 9 Vote for One
Jacqueline S Kamins, Incumbent

Judge of the Circuit Court, 21st District, Position 3 Vote for One
Joan E Demarest, Incumbent